Jana

 

dagmarV květnu 2008 jsem začala mít problémy s dvojitým viděním. Absolvovala jsem řadu lékařských vyšetření u různých specialistů. Až magnetická rezonance prokázala příčinu - kulatý útvar v levé očnici.

 

Již před operací na neurochirurgii v Olomouci (16. 10. 2008) jsem byla upozorněna, že možná přijdu o oko. Naštěstí se tak nestalo. Diagnóza po histologii vyoperovaného novotvaru zněla: liposarkom (zhoubný tukový nádor v levé očnici).

 

Chodila jsem pak na onkologické a oční prohlídky, každé tři měsíce také na magnetickou rezonanci. Vše se zdálo být dobré. V každém výsledku vyšetření však bylo uvedeno, že nádor může recidivovat. Rok jsem si pobyla doma a pak se vrátila do práce.

 

Po šesti měsících v zaměstnání jsem zase začala pozorovat změny u levého oka. Na očním oddělení mi sdělili, že jde zcela jistě o recidivu nádoru a oko musí pryč. Proděla jsem 15. 4. a 13. 6. 2011 náročné a riskantní operace, na nichž se podílel špičkový lékařský tým očního lékaře, plastika a neurochirurga Fakultní nemocnice  Olomouc. Bylo mi odstraněno levé oko a okolní tkáně, lékaři mi dali umělý strop očnice a svalem z břicha vyplnili otvor po oku.

 

Rekonvalescence byla těžká a zdlouhavá. Po dlouhých deseti měsících hojení spojeného s převazy a čištěním rány jsem přestala (v únoru 2012) nosit oko zalepené a dočkala jsem se epitézy. Ta se zhotovovala na protetice ve Frýdku-Místku, oko samotné dělala paní J. Klíčníková v Brně. Duhovka umělého oka má stejné vybarvení jako moje zdravé oko. Oválná epitéza zapadá pod obočí a dole do oční rýhy, má barvu okolní pokožky a je velice tenoučká. Epitézu si musím každý den speciálním lepidlem na obličej lepit. Trvalo mi dva měsíce, než jsem se její přilepování naučila.

 

Velkou psychickou podporou pro mě byl lidský a přátelský přístup zaměstnanců Protetiky ve Frýdku- Místku, kteří pracují s nejmodernějšími materiály v novém, krásně čistém prostředí, a také to, že právě zde si člověk také uvědomuje, že není se svým trápením sám.

 

S epitézou jsem velice spokojená. Změnila jsem účes, nosím pramen vlasů zčásti přes levé oko, takže ten, kdo o mém handicapu neví, ani nic nepozná. Odborníci z pracoviště Protetika Frýdek-Místek odvedli vynikající profesionální i estetickou práci.
Ze srdce všem děkuji!
Jana

 

více naleznete na našich stránkách o epitézách

Naše webová stránka používá soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s našimi pravidly využívání cookies.